середа, 12 травня 2021 р.
Цікаво про письменника: Василь Стефаник
«Коли народився Василько, села йому свої співанки стелили, аби вони дитині серце обвивали, аби дитина м’яке серце мала. І своїми слізьми дитину купали, свій біль у діточе серце переливали…». Так писав побратим Стефаника Марко Черемшина. А народився Василь Семенович 14 травня 1871 року в заможній селянській родині в селі Русові, неподалік старовинного Снятина на Івано-Франківщині.
Батько був чоловіком крутої вдачі і практичного розуму. Одержимий жадобою збагачення, Семен Стефаник не давав спуску ні наймитам, ні дружині, ні дітям. Наймити ненавиділи його і проклинали, дружина і діти боялися.
Мати письменника, Оксана Кейван, мала ніжне і безмежно добре серце – «обділила б усіх бідних, віддала б їм своє добро». Невтомна трудівниця, вона виховувала і в дітей любов до праці.
Початкову освіту Стефаник здобув у рідному селі. Сільська школа навчила його грамоти, Снятинська (1888-1893) та польська гімназія в Коломиї – «строїла душу». За активну громадсько-політичну роботу був виключений з гімназії «за політику». Середню освіту він здобував у Дрогобичі, де знайомиться з Іваном Франком.
1897 року важко захворіла мати Стефаника, невимовний біль за неї зробив його ще чутливішим до болю і горя народу. Його листи набирають форми поетичних мініатюр. Народжувався Стефаник - поет.
Перший період творчості охоплює 1897-1901 роки. За цей час написано 39 новел, що ввійшли у чотири збірки: «Синя книжечка», «Камінний хрест», «Дорога», «Моє слово». Чільне місце у творчості Стефаника займає тема знедоленого дитинства. «Кленові листки», «Катруся», «Діточі пригоди» - ось далеко не повний перелік творів, у яких письменник тепло, ніжно, з глибоким співчуттям змальовує образи сільських дітей. Під враженням подій 1914-1918 років, з’являються новели «Марія», «Сини», які свідчать про велике прагнення Стефаника бачити Україну незалежною, вільною. Його камінні слова зорями сяють на всю нашу країну. І ніколи не згаснуть.
Якщо хочете взнати більше про Василя Стефаника, то завітайте до Крижопільської бібліотеки для дітей. Ми чекаємо!
Підписатися на:
Дописати коментарі (Atom)
Немає коментарів:
Дописати коментар